Palenie

To, że palenie szkodzi zdrowiu wiadomo nie od dziś. Wiele osób stara się palenie rzucić no i zaglądając na fora natknęłam się na jeden z wielu tematów i dylematów jak paskudny nałóg rzucić. A rzucić warto, bowiem nie tylko nasze płuca obrywają od substancji smolistych, ale też tracimy wiele ważnych składników odżywczych. Tracimy na dwa sposoby:

pierwszy to niszczenie ich (na przykład większość witamin z grupy B)

drugi to przekierowanie substancji odżywczych dla ratowania płuc

Jak dodamy do tego zanieczyszczenie organizmu z którym znów nasz organizm ma się uporać to zdecydowanie palenie szkodzi zdrowiu.

Metod na rzucenie palenia jest wiele.  Nie ma nawet co się rozpisywać o plusach i minusach każdej z nich, bo każda ma swoich przeciwników i zwolenników. Niemniej na forach (nie tylko kobiecych) powraca nagminnie jeden aspekt związany z rzucaniem palenia: tycie. Niejedna pani wróciła do zgubnego nałogu właśnie przez wzgląd na kilogramy.  Jednak czy rzucając palenie musimy przytyć? Otóż nie.

Sytuacja wygląda następująco. Rzucamy nałóg a nasz organizm się dopomina o to, czym był truty.  Sporo osób w tym momencie znajduje inne zajęcie dla swych dłoni i ust a bardzo często zajęciem tym jest podjadanie.  Co ciekawe to bardzo zdrowy odruch, szczególnie że głód warto zajeść, nawet i nikotynowy. No ale jest „ale”. Jeśli zajadamy to byle czym to i byle czym karmimy organizm.  Chipsy, orzeszki ziemne, batoniki, wafelki to rzeczy które znają chyba wszyscy i niestety często tymi właśnie wynalazkami ów głód zabijamy. No teraz też reklamy proponują inną metodę na głoda, ale to też produkt z ogromną ilością cukru.

Co się dzieje z naszym organizmem gdy odstawiamy palenie?

Oj wiele rzeczy. Organizm głupieje, bo nie otrzymuje tego do czego jest przyzwyczajony. Ma możliwość się zregenerować, ale częściej wpierw bierze się za detoksykację co bardzo często kończy się wtórnym zatoksycznieniem. Ogólnie zamieszanie straszliwe i jeśli my nie pomożemy mu dostarczając wartościowych składników to rzucanie palenia może być naprawdę uciążliwe i to nie tylko przez wzgląd na głód.

Zatem rzucając palenie warto uzbroić swą silną wolę i pamiętać o dwóch rzeczach

Po pierwsze:  sporo pijmy. Głównie wody, ale nie tylko. Wiele ziół ma charakter detoksykujący, a to zdecydowanie wskazane. Z ziół oczyszczających (nie mylić z przeczyszczającymi) warto zwrócić uwagę na: korzeń mniszka, cykorii, łopianu, ziele koniczyny, skrzypu, karczocha, poziomki, fiołka trójbarwnego, jeżówki, ziele i korzeń pokrzywy oraz nasienie czarnuszki, kwiat kocanki i korę brzozy. Wymienione zioła można pić pojedynczo jak i tworzyć z nich mieszanki. Niemniej jednak przede wszystkim pamiętajmy o wodzie.

Po drugie: podjadajmy, ale z głową. Podjadanie jest dobrym pomysłem, bowiem nasz detoksykujący się organizm potrzebuje wiele składników by móc odbudować zdegenerowane komórki. Kwestia zatem nie „czy” ale „co” podjadać.

Nikogo nie zdziwi, ze polecę kiełki. Zdrowe, bogate, smaczne i niekaloryczne zdecydowanie nie spowodują naszego tycia za to odżywią organizm. Dodatkowo niektóre z nich działają oczyszczająco zatem ułatwia nam proces rzucania nałogu (np kiełki gorczycy)

Ale nie tylko kiełki:

orzechy (co prawda maja sporą zawartość tłuszczy, ale i tak warto po nie sięgać)

sałata (wszelka możliwa ino bez ciężkich sosów) jak najbardziej może być doprawiona czy z dodatkami, jednak unikajmy serów czy wszelkich wysokokalorycznych dodatków. Ot prażony słonecznik i nieco soku z cytryny dostatecznie doprawi a nie pójdzie nam w boki.

marchewka – co prawda to nie jest sezon na te soczyste i młode,niemniej marchewka to dobra przekąska dla tych, co lubią móc pogryźć coś większego.

jabłka – alternatywa dla marchewek. szczególnie teraz, na jesieni. Mamy naprawdę spory ich wybór i to zarówno w kwestii smaków, aromatów czy kolorów.

gotowana ciecierzyca – smaczna a jak nieco przyprawiona to super alternatywa dla chipsów. Ino jej nie za dużo, bo można przytyć jeśli się przesadzi

Ostruda wodna (zwana dzikim ryżem) dostępna w wielu sklepach, ale dość kosztowna. niemniej ugotowana z niewielką ilością soli tez jest bardzo pożywną i smaczną przekąską.

Zatem jak widać opcji jest wiele.  Wszystkim rzucającym życzę wytrwałości a wahającym się konkretnej decyzji.

Dodaj komentarz