Miesięczne archiwum: Styczeń 2013

Locavorianie

Coraz częściej można usłyszeć o locavorianiźmie, czyli odżywianiu się produktami z możliwie najbliższego otoczenia.
Słowo to – locavore – w 2005 stworzyła Jessica Prentice.
Chociaż samo z lekka hiszpańsko brzmiące słowo osobiście kojarzy się z jakąś grupą szalonych kosmitów, najprościej tłumacząc chodzi o to, żeby żywność, którą spożywamy, nie pochodziła z drugiego końca świata, tylko od lokalnego producenta, lub…
no właśnie. Lub!

Uprawiajmy i wytwarzajmy jedzenie w domu :) Oczywiście wszystkiego się nie da, ale kiełki i świeże zioła to podstawa, nie wymagająca nadmiernego wysiłku.
Jeżeli dodamy do tego pieczone w domu pieczywo i owoce z lokalnego warzywniaka. Można powiedzieć, że jesteśmy właśnie locavorianami.

Czy to ważna postawa? Naszym zdaniem tak. Każdy pokonany przez nasze jedzenie kilometr powoduje, że musi ono być droższe, bardziej konserwowane i przez to gorszej jakości. Pamiętajcie, że transport to czas, a jedzenie psuje się bardzo szybko. Nowoczesna technologia pozwala nam cieszyć się rarytasami z dowolnego miejsca na ziemi, co oczywiście ma też swoje zalety, w końcu nie wszystko da się wyprodukować blisko miejsca zamieszkania.
Jednak czy wybieranie francuskich jabłek, czy marokańskich pomidorów ma sens?

Domowy chleb, z kiełkami ciecierzycy

Zdjęcie domowego chleba z kiełkami ciecierzycy

Rok 2013 Rokiem Quinoa.

Rok 2013 został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Rokiem Quinoa.

Quinoa czyli komosa ryżowa należy do grona „super foods”, czyli pokarmów o niezwykłych właściwościach odżywczych. Uznaje się, że cudowne zalety spożywania quinoa odkryli Inkowie ponad 5 tysięcy lat temu. Uprawiana jest na terenach górskich Boliwii, Chile, Ekwadoru i Peru. Jest rośliną niezwykle odporną na warunki atmosferyczne i jest jedynym „zbożem”, które doskonale rośnie na dużej wysokości.

Komosa ryżowa należy do tej samej rodziny co buraki, boćwina czy szpinak. Jej liście są również całkowite jadalne, niestety do przygotowywania posiłków wykorzystuje się głównie nasiona. Spośród ponad 100 odmian komosy najpopularniejsze to komosa biała, czerwona i czarna.

Quinoa zyskuje coraz większą popularność głównie dlatego, że trudno jest znaleźć bardziej wartościowy i przyjazny pokarm. Nasiona komosy zawierają ponad 20% dobrze przyswajalnego białka bogatego w niezbędny zestaw aminokwasów. Są bogatym źródłem żelaza, fosforu, potasu, cynku, zawierają witaminy z grupy B oraz witaminę E. Substancje zawarte w nasionach komosy ryżowej wyrównują i optymalizują poziom cukru we krwi. Częste jedzenie quinoa obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby układu wieńcowego. Ponadto komosa jest pokarmem bogatym w błonnik pokarmowy, nie zawiera glutenu, nie uczula i jest łatwostrawna. Jest bogata również w kwasy omega 3, które występują też np. w rybach.

Quinoa gotuje się szybko, około 15-18 minut. Ma lekko orzechowy smak, który doskonale współgra z wieloma innymi składnikami. Można jej używać do śniadania, w zupach, sałatkach, a nawet w deserach. Doskonale zastępuje wszelkie kasze lub ryż.

W naszym sklepie dostępne są różne rodzaje i formy komosy ryżowej. Pełną ofertę znajdziecie pod adresem: http://www.kielki.net/advanced_search_result.php?keywords=quinoa